امروز: شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ۱۰:۲۵

قیمت گوشت و مرغ همچنان بر مدار گرانی/کاهش قدرت خرید حاصل بی توجهی دولت به معیشت مردم

به گزارش رهیاب به نقل از اهوازنوین، بیش از دو سال است ثبات دائمی بر بازار مرغ و گوشت حاکم نیست ، هیچ روزی قیمت مرغ با روز قبل یکسان نیست، آنها که دست‌شان در کار است می‌گویند کار دلال‌های بزرگ است، به‌خصوص آنها که در کار خرید و توزیع هستند. دولتمردان نیز این عدم […]

به گزارش رهیاب به نقل از اهوازنوین، بیش از دو سال است ثبات دائمی بر بازار مرغ و گوشت حاکم نیست ، هیچ روزی قیمت مرغ با روز قبل یکسان نیست، آنها که دست‌شان در کار است می‌گویند کار دلال‌های بزرگ است، به‌خصوص آنها که در کار خرید و توزیع هستند.

دولتمردان نیز این عدم کنترل و بی توجهی دولتمردان به مواد خوراکی پرمصرف سبد خانوار ها را به دلایل مختلف گره میزنند شاید بتواند اندکی اذهان عمومی را از بی توجهی دولت به معشیت مردم منحرف کنند در همین راستا در پی پرواز ناگهانی قیمت مرغ مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی اظهار کرد: سرمای هوا باعث شده قیمت مرغ افزایش پیدا کند و به ۷۴۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی برسد.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته است گفت: شرایط جوی و سرما، نامناسب بودن وضعیت راه‌ها و عدم بارگیری مرغ در این شرایط  و کم کردن عرضه مرغ توسط مرغداران مرغداران از دلایل افزایش قیمت مرغ در بازار هستند.

ناگفته نماند در تابستان امسال نیز رئیس انجمن پرورش دهندگان گوشت مرغی دلیل گران شدن گوشت مرغ را افزایش قیمت ذرت عنوان کرد و چندی بعد با افزایش مجدد قیمت مرغ میزان مسافرت ها و افزایش مصرف مرغ در رستوران ها و افزایش تقاضا برای مرغ را بهانه ای دیگر خواند.

خسرو فروغان گران رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران مشکل اصلی عدم ثبات بازار گوشت و مرغ میداندو می گوید:  مسئله اصلی در نوع مدیریت و تنظیم کردن بازار از مرغداری تا کشتارگاه و دلال‌ها و منافع گروه خاصی است.

از سوی دیگر نیز منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده در خصوص گرانی قیمت گوشت گفته : با توجه به اعلام انباشتگی دام در بسیاری از استان ها، در دو ماه اخیر تنها به سبب ایراداتی در چرخه توزیع با گرانی کاذب گوشت در بازار روبرو شدیم.

رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده تصریح کرد: نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی ۲۸ هزار تومان، شقه بدون دنبه ۳۰ هزار تومان و گوساله ۱۸ هزار تومان است که به سبب نواقص چرخه توزیع و وجود دلالان با اختلاف ۱۸ هزار تومانی در بازار عرضه می شود

وی با اشاره به اینکه حدود دو میلیون نفر از مصرف کنندگان داخلی به خاطر گرانی گوشت کاهش داشتند، گفت: اگر نظارت و ساماندهی از سوی اتحادیه گوشت گوسفندی در چرخه توزیع صورت نگیرد، بدون شک در این مدت شاهد کاهش بیشتر مصرف کنندگان داخلی محصولات دامی خواهیم بود.

بدوی بازرس اتحادیه صنف مرغداران در گفتگو با اهوازنوین قیمت هر کیلو مرغ کشتار روز را در مراکز عرضه را ۷۵۰۰ اعلام کرد و گفت : واسطه ها مرغ را کشتارگاه ها هر کیلویی ۵۴۰۰ بصورت پرداخت ۴۰ روزه خریداری می کنند و با اختلاف قیمت بیش از ۲۰۰۰تا ۲۵۰۰ تومان به مشتریان عرضه می کنند در صورتی که باید اختلاف قیمت خرید از تولید کننده تا عرضه به مشتریان نهایتا ۶۰۰ تومان باشد لذا وضعیت قیمت های متعدد عرضه مرغ در سطح شهر و استان ناشی از عدم نظارت جدی تعزیرات است.

گفتنی است قیمت قیمت هر کیلوگرم مرغ در سطح خرده فروشی به ۷ هزار و ۸۰۰تومان تا ۸۰۰۰ هزار تامین نیز رسیده ،قیمت مرغ زنده نیز گذشته ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم افزایش‌یافته و به رقم ۵ هزار تومان درب مرغداری می باشد.

با اظهارات و بهانه تراشی های صنف مرغداران می توان متوجه شد که عدم نظارت موجب سرکشی و انجام اقدامات خودسرانه توسط دلالان شده تا آنجا هر طور  دلشان بخواهد قیمت مرغ را دست کاری می کند.

قیمت گوشت در سطح خرده فروشی به کیلویی ۳۷ تا۴۰ هزارتومان رسیده و قیمت هرکیلو گوشت گوساله ۲۰تا۲۵هزار تومان می باشد.

به گزارش اهوازنوین : باتوجه به موج سواری دلالان در بازار و نبود هیچ گونه نظارت جدی در حوزه تنظیم قیمت بازارها هرروز شاهد گرانی یکی از محصولات پر مصرف سبد خانوارها هستیم تا آنجا که  بسیاری از شاخص ها از کاهش روز افزون قدرت خرید مردم و حذف یک محصول از سفره خانوارها خبر می دهند.

نظرات شما
404